fbpx
Outdoor stories - Upplevelsebaserade och hållbara träningsresor i Sverige. #outdoorstories

24-27 april 2025 Outdoor stories winter season closing – Platser kvar!

23-27/4 2025 Outdoor stories winter season closing – Glassig skidåkning, solgrop & häng i gäng!

Vi bjuder in till en säsongsavslutning med det bästa av allt. Slushig carvingsväng i vårsol kombineras med häng i solgrop, afterski, skidåkning i gäng och massor av tid ute på fjället!

Vi älskar prestationsfritt och härligt uteliv – vi kommer inte pusha dig att åka åk du inte vill eller vågar, vi kommer hjälpa dig med teknik och tänk så att du växer!

  • Skidåkning i Åres liftssytem tillsammans med coach, passa på att få med dig ett tekniktips eller två hem!
  • 3-rätters middagar ink dryck. Guldkant helt enkelt!
  • AFTERSKI hemma i huset, fredag och lördag.
  • Boende i fantastiskt fint hus på fjällsidan i Sadeln, ski in-ski out, 178 kvm och tre våningar. Vi är helt för oss själva och påverkas därför inte av andra grupper/andra gäster så som det kan vara på hotell eller fjällstation. Du kommer från första stund känna dig inkluderad i gemenskap!
  • Liten grupp – 14 personer är helgens max
  • Torsdag eftermiddag till sön lunch. TID för DIG!

FÖR VEM?

Resan är för tjejer som har en viss vana att åka utför och gillar skidåkning, för att kunna få ut maximalt av helgerna bör du vara skidåkare på minst nivå 4 på Outdoor stories skidåkarskala – läs mer här! 

Vi kan utveckla skidåkare där de är, även duktiga skidåkare som åker på skär! FRÅGOR? Ring Sofia, 072-3062618

Vi tror att du gillar skidåkning och gärna njuter den i sällskap med andra, är glad i både långa skiddagar och en kall på afterski, vill ha en härlig helg i gemenskap, när vårvintern är som allra bäst!

PRIS:

  • 7995 kr, del i sovrum, priset avser tors-sön

Vad ingår?

All coachning och gemensam skidåkning, boende med helpension (minus luncher som äts i skidbacken fre+lör) med 3-rätters middagar (lagas gemensamt i huset, du är med och hjälper till ena kvällen men sätter dig till bords  i övrigt), afterski med snacks i huset. Transfer på våra transfertider från ÅRE station torsdag eftermiddag, och till Åre station på söndag för returresa, ev förflyttningar under helgen inom Åre som coacher initierar ingår också. I mån av tid hjälper vi till kring logistik torsdag eftermiddag vid eventuell uthämtning av hyrd utrustning.

Detta köper du till på egen hand:

Resa till och från Åre, lunch i backen, skipass fre-sön (bokas via Skistar). Vid ankomst fredag morgon med nattåg ordnar du själv transfer till boendet, eller direkt till backen, dina väskor kan förvaras på stationen och hämtas upp efter skiddagens slut. Samordning kan självklart ordnas! Vi rekommenderar ankomst på torsdagen!

Har du behov av att dela upp fakturan i två gör vi gärna det, lägg en notis i din anmälan!

Tänk på boendet, hänget, middagarna som att du checkar in på en härlig stor kompisreunion med fjäll och skidtema i stort skilodge, helt utan andra gästers eventuella inverkan. Du har möjlighet att dra dig undan på rummet eller hänga med resten av den lilla gruppen. Alla är del av den unika gemenskap vi brukar få till hos outdoor stories och som vi värnar så mycket om! Svårt att beskriva, vi tror du förstår?!

 

ANMÄLAN: 14 platser kvar – nyöppnad resa!

24-27 april2025 Outdoor stories ski closing - Anmälan

Välkommen till oss på Outdoor stories - vi ser fram emot att lära känna dig! Anmälan är bindande, betalningssätt faktura, med betaldatum i mars/april 2025. Det går bra att dela upp fakturan i 2. Minsta deltagarantal är 7, maximalt deltagarantal i en grupp är 14. Bekräftelse kommer till din e-post, kolla i skräpposten om den inte dyker upp!

  • Hit kommer bekäftelser och informationsmail, samt faktura. Var noga!
  • Det är bra att se från vilka städer deltagarna kommer, om det kan vara aktuellt med samåkning etc!
  • Det är bra om vi har ditt mobilnummer, om vi behöver fråga något eller komma i kontakt innan/under träningsresan. Aldrig sms-utskick!
  • Du anger din dubbelrumskompis om du har en i nästa steg. Priset inkluderar all coachning, frukostar tillhörande natt du sover i huset, 3-rätters middagar ink dryck, arrangerad afterski, snacks och lunch söndag (ej fred+lör som äts i backen) transfer från och till tågstationen i Åre enligt de tider som står på transfersidan, om du anmält transfer i tid, samt transfer till/från skidbacke om vi ej kan köra ski in/ski out och behöver förflytta oss. Priset inkluderar inte liftkort eller lunch fred+lör. OBS! Behöver du hyra utrustning, se till att anlända torsdag, och hämta ut denna torsdag eftermiddag så att vi kan komma igång direkt fredag!
  • Berätta om du reser med någon/flera och vill bo med den/dem!
  • Man kan resa till oss med bil eller tåg eller med flyg till Östersund. Vi försöker hjälpa till att ordna samåkning - berätta hur/om du är intresserad av det nedan!
  • Ange som laktos, skaldjur, vegetarian, vegan etc, (ej matpreferens "gillar inte banan"). Om nötallergi, var extra noga att berätta om den är luftburen!
  • Tar du med, eller planerar du att hyra på plats?
  • Betalning med faktura. Anmälan är bindande direkt du skickar in anmälningsformuläret. Fakturering sker manuellt, vi fakturerar med betalningsdatum några veckor/någon månad innan helgen, var inte orolig, din anmälan gäller! Du får bekräftelse på din anmälan till din e-post, kolla skräpposten om den inte dyker upp!


    Vid händelse av skada/sjukdom är det bäst att ha en försäkring. Jag rekommenderar att ha en bra reseförsäkring i sin hemförsäkring, eller en tilläggsförsäkring - då brukar alla deltagare får tillbaka 100% av investeringen i resan, om förhinder/skada skulle göra att resan inte kan genomföras.
  • 0,00 Kr

Villkor, vid händelse av sjukdom/förhinder etc

Vi uppmanar att läsa bokningsvillkoren och att ha en heltäckande reseförsäkring, om oförutsedd händelse gör att du inte kan delta som planerat. Anmälan = bindande bokning. Vi tillämpar de 48 friska symptomfria timmarna, innan resa till oss. Om du får förhinder och inte kan nyttja bokad plats kan du alltid sälja den vidare eller ge bort platsen till någon som åker i ditt ställe.

Länk till bokningsvillkor!

Program – såhär kul ska vi ha:

24/4 Torsdag eftermiddag/kväll – Ankomstdag, hämta eventuell hyrd utrustning -hej och välkomna – middag!

EM/kväll: Du anländer till Åre med tåg/transfer/egen bil.  Har du hyrt utrustning hämtar du ut denna och kontrollerar att pjäxor sitter bra på foten. Då säkert många kommer samtidigt med tåg/anslutning kommer det att gå utmärkt att dela taxi till boendet från byn efter att du hämtat ut hyrda grejer. Vi kör transfer med väskor + de som har komplett utrustning från eftermiddagståg, runt kl 15.00. Guide hälsar hej och välkommen i huset, och vi lär känna varandra. Gemensam middag lagas av gruppen ca 19.30.

25/4 Fredag – Nu startar vi helgen och drar ut i backen!

  • Frukost
  • Eventuella nattågsresenärer ansluter – kommer du nu ska du ha ätit frukost på tåget, ha med dig din egna utrustning och vara färdigpackad och redo för en dag på berget.
  • Skidåkning i grupper
  • Gemensam lunch i backen – vi har en plats och tid, du väljer själv hur du gör!
  • Fortsatt åkning på fjället där backarna är som bäst för dagen
  • After-ski hemma i huset – Balkonghäng!
  • Kväll: Bastu och hemmamys, 3-rätters middag lagas gemensamt

26/4 Lördag – Skidhäng i gäng, svängar i pist & solgrop

  • Frukost
  • Förmiddag: Liftburen skidåkning och Carving clinic
  • Gemensam lunch i backen – vi har en plats och tid, du väljer själv hur du gör!
  • Eftermiddag: Mer skidåkning, solgropshäng och afterski!
  • Kväll: Bastu och hemmamys, 3-rätters middag lagas gemensamt

27/4 Söndag – Säsongens sista svängar!

  • Frukost och ihoppackning
  • Skidåkning i systemet, sista svängarna för säsongen
  • Lunch hemma i huset, med avslutande sammanfattning
  • Tack och hej, hjälp med transfer till Åre station

LEDARE:

Sofia Bursjöö: Skidcoach via Norske skidskole och personlig tränare, SVEVLAV Pro 1 utbildad, tävlat på nordisk elitnivå i alpint. Sofia vill ge dig en känsla av att vara kompetent i din kropp! Hon kan be dig våga flytta gränser men står stadigt i att upplevelselängtan är mäktigare och ger mer glädje än prestationspress. Glad, passionerad och engagerad!

Anna Lindström: Uppvuxen i Åre, med fjället som lekplats. Springa, lyfta, skida, cykla det är fyra favoritgrejer utan inbördes ordning för Anna, utbildad personlig tränare, kostrådgivare och HLR-instruktör. Anna leder dig lugnt och tryggt, nyfiket och inspirerande!

UTRUSTNING:

Skidor (gärna pistskidor om du äger både offpist/puder/allmountainskidor och pistskidor), stavar, pjäxor. Hjälm är obligatoriskt! Skidkläder, gärna av skaltyp och dunjacka för värmande lager, handskar, sockor, underställ, kläder för hemmamys! Sänglinne och handduk behöver tas med, kan också hyras lokalt.

Utöver detta skickas exempel på packlista/bra att ha inför helgen.

Res till Outdoor stories:

Resa till oss, bil, samåkning, tågtider mm: Tågstationen heter Åre station!

Vi håller till i Sadeln, det finns parkeringsplatser tillgängliga som hör till boendet. Att samåka med bil kan vara en toppengrej – vi har en facebookgrupp där man kan prata samåkning och i anmälningsformuläret hämtar vi också in frågan om man planerar att åka med bil och vill ha sällskap i den/vill samåka.

Tågstationen att köpa biljetter till heter Åre station!

Om du åker nattåg, välj med fördel sovvagn, före liggvagn, för skön nattsömn – stor skillnad i upplevelse, ofta liten i pris! SJ släpper resor 3 månader innan avresa.

Du kan självklart också resa med bil eller med flyg. Parkering vid boendet finns. Transfer från Åre station/Åre by hjälper vi till att lösa för alla resenärer oavsett om man kommer med flyg eller tåg, se nedan rubrik ”transfer”. (vi ger ej transfer från Östersunds flygplats). Resa med bil: Parkeringsplats finns vid boendet! Om fler sällskap rest med bil kan det ge möjlighet till spontana utflykter utanför tänkt schema.

SJ och tågbiljetter: ”tågbiljett ej valbar/banarbete planeras”

När det står Ej valbar så har SJ inte släppt biljetterna så långt fram i tiden ännu, eller har släppt vissa biljetter men kommer släppa fler. Det betyder inte att det är slutsålt. Här kan du hitta information om  bokningsperioder.

Står det Banarbete planeras i tidtabellen så är avgången tillfälligt spärrad för bokning då det planeras för banarbete. Detta har varit vardag för oss i Åre de senaste vårarna, SJ har prioriterat helgtrafiken – och det har faktiskt alltid blivit så att tågen gått.  När kommer det gå att boka biljetter om banarbete planeras? SJ brukar svara såhär: I nuläget har vi inget datum på när planeringen är klar och när vi kommer kunna släppa biljetter till försäljning.

Tips! Gå med i SJ’s prioklubb, då får man mail när biljetter släpps. Testa att göra bokningen med jämna mellanrum framöver för att se när det är bokningsbart. DET BRUKAR ORDNA SIG MED TÅGEN! 

Vad händer om det inte går några tåg?

Vi planerar våra resor utifrån säsong, tillgänglig personal och andra för oss avgörande faktorer, vi kan däremot inte styra våra resor utifrån tåg- eller flygtabeller då dessa kan ändras med kort varsel. Vid avsaknad av tågtrafik går det att ta sig till Åre med bil eller flyg till Östersund med vidare transport med flygtransfer.

TRANSFER:

Transfer från Åre station/Åre by hjälper vi till att lösa för alla resenärer oavsett om man kommer med flyg eller tåg, förutsatt att du anpassar dig till våra transferavgångar som är:

  • Torsdag eftermiddag ca 15 minuter efter eftermiddagstågets ankomst, normalt att vi avgår mot sadeln 15.00.
  • Eftermiddag på avresedagen söndag, ca 13.00.

Kommer du torsdag kväll, ta en taxi på egen bekostnad till huset vi bor i!

Transfer från flygplatsen i Östersund till Åre är lite enklare vintertid, än sommartid, du ombesörjer den själv och vi ser helst att du håller dig på marken, för att vara snäll mot vår miljö!

 

 

Hitta till oss

Adress
Storgatan 10
192 00 STORSTAD

Timmar
Måndag — fredag: 9:00 – 17:00
Lördag och söndag kl. 11:00–15:00