fbpx
Outdoor stories - Upplevelsebaserade och hållbara träningsresor i Sverige. #outdoorstories

8-11 januari 2026 Längdläger och fjällupplevelse, fys, mys & bubbel!

Längdläger för tjejer, Fjällupplevelse, fys, mys & bubbel, 8-11 januari 2026välkommen till Åre!

  1. Tycker du längdskidor är kul, och är mer ute efter en härlig vinterweekend än ett längdläger i klassisk anda där prestation mot lopp är i fokus?
  2. Vill du hitta nytt flow i din längdskidåkning, susa utan rädsla och känna skidglädje?
  3. Vill du åt smart och bra träning som kroppen blir glad av, vill du se vackra fjällvidder i vintervitt och komma bort från vardagen i januari, skratta och mysa och sänka ditt inre tempo?

Känner du YES – YES och YES då är detta helgen för dig!

Vi hoppas få träffa dig på en längdskidhelg skapad för tjejer som vill njuta av vintern i spåret, förbättra sin teknik och samla på härliga upplevelser! Vi bor på gångavstånd från spåren i Björnen där det finns fin variation av skidåkning. Om allting vädermässigt klaffar kommer vi förmodligen ta oss iväg söndag eller lördag förmiddag, för test av annat spår! (vi har minibussar). Vi åker helt enkelt skidor där det är som bäst – runt om i Åredalen!

PRIS:

  • 7395 kr, del i dubbelrum / flerbäddsrum (enkelsängar eller dubbelsäng för de som reser tillsammans)

Priset är inklusive: helpension i tre dagar med ankomst torsdag eftermiddag, 3 nätter, all coachning och guidning, middag torsdag, 3-rättersmiddag fredag och lördag, all dryck (alkohol ingår), 3 vällagade luncher, 3 frukostar, spårkort fred-sön och transfer på våra transfertider torsdag eftermiddag och söndag eftermiddag. Inkluderar också lyxen att vara en liten grupp om max 14 deltagare! 

Vi är stolta över att kunna erbjuda paketresor med det lilla extra till Åre där du får en fantastiskt fin helhet till ett väldigt konkurrenskraftigt pris – vår ambition är att få ut fler tjejer och kvinnor på berget och vi vill spegla den önskan i vår prissättning, även om vi vet att det inte direkt är billigt att åka skidor! (jämför oss gärna! 😉 ) Har du behov av att dela upp fakturan i två gör vi gärna det!

Villkor, vid händelse av sjukdom/förhinder etc

Vi uppmanar att läsa bokningsvillkoren och att ha en heltäckande reseförsäkring, om oförutsedd händelse gör att du inte kan delta som planerat. Anmälan = bindande bokning. Vi tillämpar de 48 friska symptomfria timmarna, innan resa till oss. Om du får förhinder och inte kan nyttja bokad plats kan du alltid sälja den vidare eller ge bort platsen till någon som åker i ditt ställe.

Länk till bokningsvillkor!

ANMÄLAN: Längdläger för tjejer, Fjällupplevelse, fys, mys & bubbel, 8-11 januari 2026

8-11 januari 2026 Längdskidläger fys mys & bubbel - Anmälan

Välkommen till oss på Outdoor stories - vi ser fram emot att lära känna dig! Anmälan är bindande, betalningssätt faktura, fakturan skickas med betaldatum ca 1 månad innan evenemanget. Helgen är anpassad efter tågets tider, men det går också utmärkt att åka bil till oss! Minsta deltagarantal är 7, maximalt deltagarantal är 14. Bekräftelse kommer till din e-post, kolla i skräpposten om den inte dyker upp!

  • Hit kommer bekäftelser och informationsmail, samt faktura. Var noga!
  • Vårt faktureringssystem behöver din postadress - och det är bra att se från vilka städer deltagarna kommer, om det kan vara aktuellt med samåkning etc!
  • Det är bra om vi har ditt mobilnummer, om vi behöver fråga något eller komma i kontakt innan/under träningsresan. Aldrig sms-utskick!
  • Du anger namn på din kompis om du har en i nästa steg. Priset inkluderar all träning, helpension inkl alkoholhaltig dryck, transfer från och till tågstationen i Åre enligt de tider som står på transfersidan, om du anmält transfer i tid. Huset är stort, vilsamt och i fin standard.
  • Många reser på egen hand till oss, vi är stolta över den inkluderande stämningen. Om du reser med någon som du vill dela rum med; berätta vem här!
  • Ange som laktos, skaldjur, vegetarian, vegan etc, (ej matpreferens "gillar inte banan"). Om nötallergi, var extra noga att berätta om den är luftburen!
  • Betalning med faktura. Anmälan är bindande direkt du skickar in anmälningsformuläret. Fakturering sker manuellt, vi fakturerar med betalningsdatum några veckor/någon månad innan helgen, var inte orolig, din anmälan gäller! Du får bekräftelse på din anmälan till din e-post, kolla skräpposten om den inte dyker upp!

    Betala med kort? Det finns webblösningar att betala fakturor med kort, tyvärr har vi i nuläget ingen kortbetalning - pga administrativa skäl.
    Vid händelse av skada/sjukdom är det bäst att ha en reseförsäkring till din hemförsäkring. Även försäkringen "Startklar" fungerar för idrottsevenemang likt detta. Startklar ersätter till 2500 kr, jag rekommenderar därför att också ha en bra reseförsäkring i sin hemförsäkring, eller en tilläggsförsäkring - då brukar alla deltagare får tillbaka 100% av investeringen i resan, om förhinder/skada skulle göra att resan inte kan genomföras.
  • 0,00 Kr

 

Bild tagen på vårt längdläger i januari 2022. Vi kan åka skidor både i skyddad terräng och på kalfjäll!

 

Hitta till oss

Adress
Storgatan 10
192 00 STORSTAD

Timmar
Måndag — fredag: 9:00 – 17:00
Lördag och söndag kl. 11:00–15:00