Topptur intro - för dig som vill utforska världen utanför pisterna
Vi kan topptur! Outdoor stories har gjort topptursresor för tjejer sedan 2019 och är experter på lära dig skidåkning på ett prestationsfritt sätt. Välkommen in i vår värld full av härliga äventyr och häng i gäng.
På topptur ges du en otrolig möjlighet att ta dig uppför fjället på egen maskin, bortom preparerade skidbackar och liftområden. Tura uppåt och njut av fina offpiståk nedför i orörd natur - vi ger dig redskapen för att våga och kunna!
Under våra introresor går vi igenom topptursutrustningen från grunden, toppturar i grupp och prata om vilken terräng vi vistas i samt lära oss grunder i lavinsök. En härlig helg om du vill lära dig grunderna (eller utvecklas) i att åka offpist, allt detta i grupp med andra skidintresserade tjejer!
Är du osäker på vilken resa som passar dig, eller har du frågor om upplägget? Hör av dig till oss så reder vi ut alla frågetecken
hej(snabela)outdoorstories.se // Sofia: 072-3062618

Här hittar du all information om våra Topptur intro-resor och längre ner hittar du alla bokningsbara datum för 2026!
TOPPTUR INTRO I PUNKTFORM:
Vi älskar prestationsfritt och härligt uteliv – vi kommer inte pusha dig att åka åk du inte vill eller vågar, vi kommer hjälpa dig med teknik och tänk så att du växer!
Totalt tre toppturer på skidor (fre-lör-sön) runt om i Årefjällen – vi åker där det är bäst för dagen och "topptur" behöver på denna nivå inte betyda att vi är på absoluta toppen, utan åker från den plats vi tycker passar på berget.
En förmiddag i liftsystem för att öva offpiståkning ingår.
Säkerhetstänk: kamraträddning, utrustning, turplanering, vägval mm, övning och genomgångar!
Allt på plats ingår, vi älskar god mat och dryck. Guldkant helt enkelt!
Boende i fantastisk fjällgård nära de områden vi vill åka skidor i. Vi är helt för oss själva och påverkas därför inte av andra grupper/andra gäster så som det kan vara på hotell eller fjällstation. Du kommer från första stund känna dig inkluderad i gemenskap!
Nybörjarvänligt och INTRO- du behöver INTE ha toppturat innan. Dock att du behöver vara skidåkare på NIVÅ 5 på vår skala för skidåkning som du hittar HÄR
Stor coachnärvaro - när vi är ute och åker skidor är ni aldrig fler än 7 på en guide!
Skidutrustning INGÅR! Vi har ett antal skidor med stighudar och stavar från vår partner K2 - det finns således möjlighet att testa skidor. Vi fördelar rättvist och låneskidorna gör att ev hyrkostnad av utrustning sjunker. WIN!
Våra resor anpassas i största möjliga mån efter tågtider, för att främja hållbart resande



Tack för en fantastisk helg som gav mersmak! Nu är målet att topptura mycket så jag kan hänga med er till andra orter nästa år
Sandra, tidigare deltagare på topptur intro
FÖR VEM:
För att kunna få ut maximalt av helgen bör du vara skidåkare på minst nivå 5 på Outdoor stories skidåkarskala - läs mer här!
Våra intro-resor är för tjejer som trivs utomhus och har erfarenhet av skidåkning i pist som nu vill upptäcka topptur och offpist i tryggt och trevligt sällskap. Ingen till liten tidigare erfarenhet av toppturande, det går fint att testa för första gången någonsin hos oss! Glesa träd/buskar i snäll lutning känns lite läskigt, men vi gör det tillsammans. Kondition: 4 h på fjället // från 300 - 800 höjdmeter

Vi är stolta över att kunna erbjuda paketresor med det lilla extra till Åre där du får en fantastiskt fin helhet till ett väldigt konkurrenskraftigt pris - vår ambition är att få ut fler tjejer och kvinnor på berget och vi vill spegla den önskan i vår prissättning, även om vi vet att det inte direkt är billigt att åka skidor! (jämför oss gärna! ;) )
Har du behov av att dela upp fakturan i två gör vi gärna det!
UTRUSTNING:
Äger du inte egen topptursutrustning kan hela eller delar av detta behöva hyras. Vi har möjlighet att låna ut upp till 14 stycken par skidor, hudar och stavar från vårt sortiment av K2, ett erbjudande som få andra researrangörer erbjuder. Önskar man låna detta skriver man det i bokningsformuläret. Behöver man hyra pjäxor (obs, dina pjäxor behöver ha hål för tech-bindning) , säkerhetsutrustning eller andra skidor rekommenderar vi Åre skidsport eller Björnen skidcenter. Du bör anlända torsdag eftermiddag om du hyrt utrustning, så att du hinner testa att pjäxorna är rätt storlek och bekanta dig med bindningar etc under torsdagen i samband med att du hämtar ut den! Ledarna är erfarna och kommer guida dig vidare!
Du behöver ha detta som obligatorisk utrustning:
Pjäxor som är tech-bindningkompatibla
Hjälm, goggles
Lavinsäkerhetsutrustning: tranciever (lavinsändare), sond, spade (vi har 10 kit att hyra ut varje resa, först till kvarn!)
Ryggsäck (vanlig för outdoor/skidåkning ca 30L), värmande dunlager, skaljacka
Topptursutrustning: alpina skidor med topptursbindning, stighudar, stavar, - OBS - vi har alltså 14 par från K2 som vi lånar ut utan extra kostnad - först till kvarn!
Utöver detta skickas en packlista inför din helg hos oss!
PRIS:
8795 kr, del i sovrum, priset avser tors-sön
Priset är tors-sön, inklusive helpension i tre dagar, 3 nätter, all coachning och guidning, liftkort fredag förmiddag, middag torsdag, 3-rättersmiddagar fredag och lördag, all dryck (alkohol ingår), 3 vällagade luncher, 3 frukostar, snacks samt ev transfer mellan boende och topptursplatsens start. Transfer till Åre station på söndag för returresa.
Upplägget - såhär ser dagarna ut på våra Topptur Intro-resor
Dagsaktiviteterna kan komma att flyttas runt eller helt ändras beroende på väder!
Torsdag eftermiddag/kväll – Ankomstdag till huset i Ånn, hämta eventuell hyrd utrustning - genomgång av ledare - middag - egen tid!
Du anländer till Åre alternativt direkt till Ånn med tåg/flygtransfer/egen bil. Från stationen i Ånn är det en kort promenad på ca 200 m till huset. Outdoor stories erbjuder dig som inte behöver hyra utrustning en transfer från Tågstationen i Åre under torsdag eftermiddag anpassat till tåg som anländer runt 15.
Har du hyrt utrustning i Åre kliver du av där hämtar du ut denna och kontrollerar att pjäxor sitter bra på foten, samt att pjäxa och bindning fungerar tillsammans. Då säkert många kommer samtidigt med tåg/anslutning som behöver hyra utrustning kommer det att gå utmärkt att dela taxi till boendet (ca 30 min resväg).
Våra guider tar sedan emot i huset och säger hej och välkommen, och vi lär känna varandra. Under torsdagen får du som deltagare en genomgång kring hur man packar sin ryggsäck, en första genomgång av lavinutrustning och svar på frågor innan middag ca 19.00.
Fredag – Nu startar vi helgen på fjäll!
Du vaknar upp och serveras en härlig frukostbuffé av Outdoor stories personal, innan väskorna packas ihop och vi gör oss redo för att ta oss till dagens destination.
Under förmiddagen tar vi på oss skidorna och övar offpiståkning i liftsystem och du får tekniktips och förutsättning att bli bekväm med skidorna och åkningen för helgens turer. Vi äter vår medhavda lunch innan vi sätter på. våra stighudar, lär känna vår utrustning, går igenom lavinutrustningen och genomför vår första tur för helgen. Vi avslutar dagen med hemmamys, 3 rätters middag lagas tillsammans, hälften av gänget är matlag, andra hälften lagar under lördagen.
Lördag – Topptur och förhoppningsvis några fina skidåk!
Vi äter frukost, packar ihop och vi gör oss redo för transfer till dagens fjäll - vi väljer bästa platsen för dagen utifrån väder och snöläge. Dagen fylls av toppturande, lunch, mer skidåkning och tid på fjäll.
Under eftermiddagen reflekterar vi och samtalar kring dagens valda tur, varför och hur vi gjorde som vi gjorde, teknikprat och lavintänk och en ny plan för morgondagen sätts! På kvällen blir det hemmamys, bubbelpool (inomhus för 6-7 personer), 3-rätters middag lagas gemensamt, bedrifter firas med bubbel!
Söndag – en sista fin topptur i Åre
Vi börjar söndagen med frukostbuffé och ihoppackning, vi ska lämna huset efter frukost och röra oss in mot Åre by. Vi väljer sedan finaste turen för dagen, vi fokuserar på vägval och YAY-känsla!
Vi äter lunch tillsammans på fjället innan vi summerar helgen tillsammans. Vid 14 har vi en transfer till Åre station anpassat till eftermiddagståg söderut

Ditt boende under våra Topptur Intro-resor
I Ånn, mellan Åre och Storlien, hittar du Granlunda fjällgård. Här har du fjället som utsikt, lugnet som granne och bor fantastiskt i den omsorgsfullt renoverade gården med plats för såväl sociala sammanhang som återhämtning i ett av de fina sovrummen.
Granlunda fjällgård är en omsorgsfullt renoverad och mysig privatägt större fjällhus, perfekt för grupper.
Här finns gott om plats för drygt 20 gäster. Du bor med del i dubbelrum eller/flerbäddsrum i stort och välutrustat hus i två våningsplan och fantastisk utsikt. Huset har bra med plats för våra resenärer i vardagsrum, stort kök med matplats för middagar, liten relax, många duschar och 5 toaletter. Sovrummen har antingen dubbelsäng eller enkelsängar, fåtal våningssängar. Loungeyta med soffa/fåtöljer på varje våningsplan och en helt igenom mysig känsla i huset! Kompisar som reser tillsammans bor i första hand i i rum med dubbelsäng, vi lägger inte nya bekantskaper i dubbelsäng!

MATEN:
Under våra topptursresor serveras frukost av Outdoor stories personal, i bufféform. All mat väljs ut med omsorg och omtanke för kropp och miljö. Ofta vegetariskt, inte alltid, och självklart med anpassning efter allergier. Lunch fredag och lördag äts förmodligen utomhus som ett snabbstopp för energi in, lunch söndag äts hemma. Vädret kan medföra justering. Kvällstid äter vi trerätters fredag och lördag, ni i gänget lagar tillsammans och en av kvällarna hjälper du till i köket och den andra dagen sätter du dig till dukat bord, det blir lättsamt och kul!
Tänk på boendet, hänget, middagarna som att du checkar in på en härlig stor kompisreunion med fjället som arena och härliga aktiviteter på schemat i stort skilodge, helt utan andra gästers eventuella inverkan. Du har möjlighet att dra dig undan på rummet eller hänga med resten av den lilla gruppen. Alla är del av den unika gemenskap vi brukar få till hos Outdoor stories och som vi värnar så mycket om! Svårt att beskriva, vi tror du förstår?! Om inte, hör av dig till oss så rätar vi ut alla frågetecken. hej@outdoorstories.se!

Här hittar du alla tillgängliga resor för 2026
Resa till oss, bil, samåkning, tågtider mm:
Under dessa resor håller vi till i Ånn, 25 min med bil från Åre, mot Storulvån.
Resa med bil: Att samåka med bil kan vara en toppengrej, det finns gott om parkering vid boendet - vi har en facebookgrupp där man kan prata samåkning.
Resa med tåg: Tågstationen att köpa biljetter till heter Ånn alternativt Åre station! På söndagens hemfärd åker du från Åre station.
Ankomstdag torsdag: Vi erbjuder en transfer från Åre station anpassat till eftemiddagståg med ankomsttid strax före 15 på ankomstdagen. Vi erbjuder även transfer från Ånn station anpassat till eftermiddagståg.
Behöver du hyra utrustning? Har du hyrt utrustning i Åre kliver du av där hämtar du ut denna och kontrollerar att pjäxor sitter bra på foten, samt att pjäxa och bindning fungerar tillsammans. Då säkert många kommer samtidigt med tåg/anslutning som behöver hyra utrustning kommer det att gå utmärkt att dela taxi till boendet (ca 30 min resväg).
Avresedag söndag: Alla bokar från Åre station, transfer till Åre by/Åre station ingår i resan!
Resa med flyg: Du flyger till Åre/Östersund airport på Frösön. Från flygplatsen brukar det gå flygtransferbussar, ca 1,5 - 2 h från flygplatsen till Ånn.
Tågtider: OBS - i skrivandets stund är inte alla resor tillgängliga för vintern 2026, men såhär har det sett ut tidigare år:
Dagtåg från Sthlm till Åre med ankomst 14.45
Hemresa Söndag, 15.50 (vi lämnar skidåkningen senast 14.00)
Om du åker nattåg, välj med fördel sovvagn, före liggvagn, för skön nattsömn – stor skillnad i upplevelse, ofta liten i pris! SJ släpper resor 3 månader innan avresa.
SJ och tågbiljetter: "tågbiljett ej valbar/banarbete planeras"
När det står Ej valbar så har SJ inte släppt biljetterna så långt fram i tiden ännu, eller har släppt vissa biljetter men kommer släppa fler. Det betyder inte att det är slutsålt. Här kan du hitta information om bokningsperioder.
Står det Banarbete planeras i tidtabellen så är avgången tillfälligt spärrad för bokning då det planeras för banarbete. Detta har varit vardag för oss i Åre de senaste vårarna, SJ har prioriterat helgtrafiken - och det har faktiskt alltid blivit så att tågen gått. När kommer det gå att boka biljetter om banarbete planeras? SJ brukar svara såhär: I nuläget har vi inget datum på när planeringen är klar och när vi kommer kunna släppa biljetter till försäljning.
Tips! Gå med i SJ's prioklubb, då får man mail när biljetter släpps. Testa att göra bokningen med jämna mellanrum framöver för att se när det är bokningsbart. DET BRUKAR ORDNA SIG MED TÅGEN!
TRANSFER:
På torsdagen hjälper vi till med transfer från Åre station anpassat till eftermiddagståg (15.00). Behöver du hyra utrustning är Åre bäst, därifrån kan man gemensamt åka taxi. Vi rekommenderar Topptaxi, 0647-22020
Söndag: Transfer till Åre station/Åre by hjälper vi till att lösa för alla resenärer på avslutningsdagen söndagen.
Transfer från flygplatsen i Östersund till Åre är lite enklare vintertid, än sommartid, du ombesörjer den själv och vi ser helst att du håller dig på marken, för att vara snäll mot vår miljö!