Topptur intro - för dig som vill utforska världen utanför pisterna!
Vi kan topptur! Outdoor stories har gjort topptursresor för tjejer sedan 2019 och är experter på lära dig skidåkning på ett prestationsfritt sätt. Välkommen in i vår värld full av härliga äventyr och häng i gäng!
Under våra introresor går vi igenom topptursutrustningen från grunden, toppturar i grupp och prata om vilken terräng vi vistas i samt lära oss grunder i lavinsök. En härlig helg om du vill lära dig grunderna (eller utvecklas) i att åka offpist, allt detta i grupp med andra skidintresserade tjejer!
Är du osäker på vilken resa som passar dig, eller har du frågor om upplägget? Hör av dig till oss så reder vi ut alla frågetecken!
hej(snabela)outdoorstories.se // Sofia: 072-3062618

Bokningsbara resor 2025
TOPPTUR INTRO I PUNKTFORM:
Vi älskar prestationsfritt och härligt uteliv – vi kommer inte pusha dig att åka åk du inte vill eller vågar, vi kommer hjälpa dig med teknik och tänk så att du växer!
Totalt tre toppturer på skidor (fre-lör-sön) runt om i Årefjällen – vi åker där det är bäst för dagen och "topptur" behöver på denna nivå inte betyda att vi är på absoluta toppen, utan åker från den plats vi tycker passar på berget.
En förmiddag i liftsystem för att öva offpiståkning ingår.
Säkerhetstänk: kamraträddning, utrustning, turplanering, vägval mm, övning och genomgångar!
3-rätters middagar ink dryck. Guldkant helt enkelt!
Boende i skilodge nära de områden vi vill åka skidor i. Vi är helt för oss själva och påverkas därför inte av andra grupper/andra gäster så som det kan vara på hotell eller fjällstation. Du kommer från första stund känna dig inkluderad i gemenskap!
Nybörjarvänligt och INTRO- dock att du behöver vara skidåkare på NIVÅ 5 på vår skala för skidåkning som du hittar HÄR
Liten grupp - när vi är ute och åker skidor är ni aldrig fler än 7 på en guide!
Först till kvarn: SKIDOR + STIGHUDAR FRÅN K2! Vi har några par skidor med stighudar och stavar från vår partner K2 - det finns således möjlighet att testa skidor. Vi fördelar rättvist och låneskidorna gör att ev hyrkostnad av utrustning sjunker. WIN!
Våra resor är anpassad efter tågtider, att resa hit hållbart är enkelt



Tack för en fantastisk helg som gav mersmak! Nu är målet att topptura mycket så jag kan hänga med er till andra orter nästa år
Sandra, tidigare deltagare på topptur intro
FÖR VEM? (max 7 pers/guide)
För att kunna få ut maximalt av helgen bör du vara skidåkare på minst nivå 5 på Outdoor stories skidåkarskala - läs mer här!
Resan är för tjejer som trivs utomhus och har erfarenhet av skidåkning i pist som nu vill upptäcka topptur och offpist i tryggt och trevligt sällskap. Ingen till liten tidigare erfarenhet av toppturande, det går fint att testa för första gången någonsin hos oss! Glesa träd/buskar i snäll lutning känns lite läskigt, men vi gör det tillsammans. Kondition: 4 h på fjället // från 300 - 800 höjdmeter

UTRUSTNING:
Äger du inte egen topptursutrustning kan hela eller delar av detta behöva hyras. Vi har möjlighet att låna ut upp till 14 stycken par skidor, hudar och stavar från vårt sortiment av K2, ett erbjudande som få andra researrangörer erbjuder. Önskar man låna detta skriver man det i bokningsformuläret. Behöver man hyra pjäxor (obs, dina pjäxor behöver ha hål för tech-bindning) , säkerhetsutrustning eller andra skidor rekommenderar vi Åre skidsport eller Björnen skidcenter. Du bör anlända torsdag eftermiddag om du hyrt utrustning, så att du hinner testa att pjäxorna är rätt storlek och bekanta dig med bindningar etc under torsdagen i samband med att du hämtar ut den! Ledarna är erfarna och kommer guida dig vidare!
Du behöver ha detta som obligatorisk utrustning:
Pjäxor som är tech-bindningkompatibla
Hjälm, goggles
Lavinsäkerhetsutrustning: tranciever (lavinsändare), sond, spade
Ryggsäck (vanlig för outdoor/skidåkning ca 30L), värmande dunlager, skaljacka
Topptursutrustning: alpina skidor med topptursbindning, stighudar, stavar, - OBS - vi har alltså 14 par från K2 som vi lånar ut utan extra kostnad - först till kvarn!
Utöver detta skickas en packlista inför din helg hos oss!
NÄR kan jag åka på Topptur intro under 2025?
Vi har fyra resor på intronivå under 2025, kolla in respektive resa och boka din plats HÄR!